Uncategorized

Marynarka damska i męska

Marynarka to niezastąpiony element męskiej garderoby. Niezależnie od okazji – tej oficjalnej czy bardziej swobodnej, w stylu casual – jest najczęściej wybieranym męskim strojem. Idealnie skrojona, tworzy solidną podstawę każdego ubioru.
No właśnie..
Jak dobrać idealną marynarkę? To pytanie zadaje sobie mnóstwo mężczyzn stojących przed wyborem marynarki. Za długie rękawy, nieestetyczne marszczenia, spowodowane źle rozmieszczonym guzikiem zapinającym marynarkę. Jedne z tych czynników, które czynią nasz ubiór mało efektownym. Niezaprzeczalnym faktem jest że, dobrze dobrana marynarka podnosi jakość zestawu nadając szyku, podkreśla zalety sylwetki i jednocześnie maskuje jej wady. Dążąc do ideału często pada pytanie: na co zwrócić uwagę aby marynarka dobrze leżała? Oczywiście znajomość proporcji budowy ciała nie jest bez znaczenia… jest jednak kilka zasad, które nam mogą w tym pomóc.
Zasada pierwsza to długość marynarki. Idealnie dobrana marynarka Powinna być taka, żeby jej dolna krawędź dzieliła sylwetkę na pół. Ale sylwetkę liczoną od dolnej krawędzi nogawek spodni do górnej krawędzi kołnierza marynarki. Takie proporcje powodują, że sylwetka wydaje się być harmonijna. Nawet wtedy, gdy nie zdajemy sobie sprawy z istnienia powyższej zasady podziału; po prostu taki podział jest miły dla oka.
Dobrze dobrana marynarka jest w stanie zatuszować wszystkie niedoskonałości sylwetki. Bardzo ważne jest, aby dobrze układała się na plecach i barkach. Materiał na plecach nie może być zbyt napięty ani zbyt luźny. Nie powinny pojawiać się marszczenia na tkaninie, jednak marynarka powinna pozostawiać swobodę ruchów. Dlaczego warto bardzo mocno skupić się na tych elementach podczas doboru marynarki? Odpowiedź jest prosta, ani pleców, tym bardziej barków nie da się przerobić u krawca. Nawet jeśli znajdzie się specjalista., który podejmie się takich przeróbek to koszt może być bardzo wysoki. A efekty? No cóż, nie zawsze są satysfakcjonujące. Tylne cięcia (tzw. szlice) nie powinny się rozchodzić. Jeśli tak się dzieje, to znaczy, że marynarka jest za mała.

Istotna jest także długość rękawów marynarki. Rękaw marynarki powinien kończyć się od 1-2 cm, powyżej przegubu. Mankiet koszuli powinien zatrzymywać się na przegubie. W ten sposób, mankiet koszuli zostanie lekko odkryty. Długość rękawa mierzymy zawsze z rękoma spuszczonymi w dół.
Często pada pytanie czy marynarka męska powinna opinać, czy nie. W tym przypadku obowiązuje złota zasada umiaru. Lekkie zmarszczenie w talii jest akceptowane, ale tylko wtedy, gdy mężczyzna może pochwalić się szczupłą sylwetką. W innych przypadkach zaleca się, aby marynarka nie opinała zbytnio ciała. Zbyt wąska marynarka, po zapięciu, załamuje się tworząc nieestetyczne harmonijki schodzące się w kierunku guzika. Powodem powstawania nieestetycznych załamań biegnących w kierunku guzika, może też być nadmierne taliowanie lub po prostu, źle skrojony przód. Niepożądana jest też nadmierna szerokość, wiszący garnitur wygląda źle i zniekształca sylwetkę.
Kolejnym ważnym aspektem są klapy marynarki. Idealnym, w tym przypadku ,efektem są przylegające do klatki piersiowej klapy, bez zbędnych załamań i odchyleń widniejących na pierwszym rysunku. Po zapięciu, linie podążające od kołnierzyka w kierunku zapiętego guzika powinny być możliwie proste tworząc kształt przypominający literę “V”. Szerokość musisz dopasować je do swojej sylwetki. W przypadku mężczyzn szczupłych i wysokich świetnie sprawdzą się wąskie klapy. U niskich panów z brzuszkiem lub tych o większych gabarytach, klapy powinny być stosunkowo szersze, warto o tym pamiętać i nie dać się zwieźć aktualnym „trendom”.
Jak to jest z tymi guzikami? Który zapiąć, kiedy rozpiąć? W tej części odpowiem między innymi na te pytania. W tym zagadnieniu można się troszkę pogubić. Ale zasady wyglądają tak.

  1. Jeśli marynarka ma jeden guzik, to nie ma wątpliwości, który zapiąć.
  2. Jeśli marynarka ma dwa guziki, to zapinamy górny guzik.
  3. Jeśli marynarka ma trzy guziki, to zapinamy środkowy guzik.
  4. W marynarce dwurzędowej zapinamy środkowy guzik (ten, który się da po jedna linia guzików w takich marynarkach pełni rolę czysto ozdobną i i tak nie da się ich zapiąć.
    Jeśli chcemy przestrzegać dobrych obyczajów, to marynarka powinna być zapięta, kiedy stoimy, a rozpięta, kiedy siadamy. Zasada ta nie dotyczy marynarki dwurzędowej – ona zawsze powinna być zapięta.
    Zwykle jeden rzut oka na mężczyznę, który ma na sobie marynarkę, pozwala dokonać błyskawicznej oceny: marynarka jest ładna albo brzydka. Większość z nas nie zastanawia się nad przyczynami takiej a nie innej oceny. Są one zresztą złożone: w grę wchodzi kolor, jakość i wzór tkaniny, czy wreszcie dopasowanie do sylwetki. Ale najważniejszym kryterium, które zresztą nie do końca sobie uświadamiamy, są proporcje. Proporcje marynarki to kwestia absolutnie kluczowa. Pisząc ‘proporcje’ mam na myśli wzajemne powiązanie długości, położenia guzików, szerokości klap, wysokości kozerki, wypełnienia ramion, długości i szerokości rękawów. Najciekawsze jest to, że klasyczna moda męska wypracowała przez lata proporcje, które są idealne. Dlatego tak ważne są powyższe zasady mające na celu pomóc w dobraniu marynarki, tak aby leża w sposób idealny.